سال 1392

تألیف کتاب طراحی وب سایت با Expression Studio 4

سهم شما از دنیای مجازی چیست ؟

زمان آن فرا رسیده تا شما هم بخشی از دنیای بزرگ مجازی باشید. این فضا در حال رشد است و میتواند بدون محدودیت، مکان مناسبی برای فعالیتهای شما باشد.

دنیای مجازی میتواند صدای شما را به تمام نقاط جهان برساند، موجودیت شما را اعلان کند و فرصتهای طلایی را در اختیار شما قرار دهد.

امروزه داشتن یک وب سایت شخصی یا شرکتی یک اجبار محسوب می شود. همانقدر که وب گردی مهم است داشتن یک وب سایت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از بسته های نرم افزاری رایج بجهت طراحی وب سایت متعلق به شرکت مایکروسافت است که با نام Expression Studio4 در بازار عرضه شده است. در سال جاری تصمیم گرفتم تا کار با این بسته نرم افزاری را در قالب کتابی بنویسم.

خواندن این کتاب باعث می شود تا هر شخصی با استفاده از نرم افزار Expression Web4 در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به دانش برنامه نویسی به یک طراح وب سایت حرفه ای تبدیل شود.

ExpressionWeb

سال 1395

سامانه ثبت و صدور کارت ویزیت های مجازی

اواخر سال 1395 بود که تصمیم گرفتم اطلاعات حقوقی هر واحد صنفی را برای جهانی شدن و تجارت الکترونیک به یک کارت ویزیت مجازی و آنلاین تبدیل کنم و به هر کدام از این کارت ها یک نماد دیجیتال یا همان کد کیو آر هوشمند تخصیص دهم، بنده فکر میکنم این عمل باعث رونق اقتصادی در کشور عزیزمان ایران گردد. 

برای اطلاعات بیشتر، میتوانید به وب سایت مادر واقع در لینک ذیل مراجعه نمایید :

www.QRIranCode.com

سال 1391

تألیف کتاب ساخت گیم انجین دو بعدی تحت سیستم عامل ویندوز

برای ساخت موتورهای سه بعدی به سرمایه میلیاردی، و تیم خوب برنامه نویسی ++C نیاز است لذا در کشورهایی مثل ایران تحت هیچ شرایطی این کار مرقوم به صرفه نیست بنابراین شرکت های بازی سازی از موتورهای رایج و مشهور جهانی استفاده می کنند و کاراکترهای مورد نظر خودشان را بجای کاراکترهای تعریف شده پیشفرض قرار میدهند، این سبک تولید بازی نیازی به دانش بالای برنامه نویسی ++C ندارد و با سرعت می توان بازی ساخت.

ولی در خصوص موتورهای بازی دو بعدی نیازی به سرمایه نیست و می توان به تنهایی نیز یک موتور بازی دو بعدی ساخت البته بایستی توسعه دهنده از دانش بالای برنامه نویسی برخوردار باشد. بعد از کدنویسی بازی می توان آنرا به مرور زمان توسعه داد و کامل تر کرد.

در اواخر سال 1391 تصمیم گرفتم روش ساخت موتور گرافیکی که در ابتدای سال آنرا توسعه داده بودم را در قالب کتابی بنویسم. این کتاب شرح ساخت موتور بازی که BjEngine نامگذاری کرده ام را توضیح می دهد و نشان می دهد که چگونه می توان موتوری را ساخت و توسعه داد و توسط آن تعداد نامحدودی باز طراحی و عرضه نمود. من از این موتور برای توسعه نرم افزار سیستم مسیریاب پویا مترو استفاده کردم که در حال حاضر قابل دسترس برای تمام شهروندان می باشد.

سال 1390

تألیف کتاب هنر برنامه نویسی Native به شیوه win32

در ابتدای سال 1390 تصمیم گرفتم تا وضعیت دانش نرم افزاری و سطح علمی رشته نرم افزار دانشگاه ها و کتابهای منتشر شده در ایران را مورد بررسی قرار دهم، که متاسفانه بعد از گذشت یکماه تجسس مضطرب و نا امید شدم. باورم نمیشد این یک شوخیه یا یک خواب. لذا نتایج ذیل را بدست آوردم :

  • اولین و محبوب ترین و قوی ترین زبان برنامه نویسی شی گرای دنیا یعنی ++C در ایران هیچ جایگاهی ندارد و اگر هم تدریس شود فقط بعنوان یک زبان ساختاری یعنی بدون مفهموم کلاسها آموزش داده میشود.
  • تمرکز استادان برروی سی شارپ، دات نت، طراحی وب سایت و بانک های اطلاعاتی می باشد.
  • نرم افزارهایی که در ایران تولید می شوند بر پایه بانک های اطلاعاتی مثل انبارداری، حسابداری، رستوران و غیره می باشند و کلاً وابسته به نرم افزار ویژوال استودیو شرکت مایکروسافت میباشند. ما تا کنون هیچ برنامه گرافیکی مثل فتوشاپ توسعه نداده ایم.
  • تعداد قابل ملاحظه ای از نرم افزارهای تولید شده دارای سورس کدهای مشترک می باشند که شرکتها سورس آنها را از اینترنت دانلود کرده و اقدام به فارسی سازی آنها نمودند و برای آنها گواهی ثبت و پروانه انتشار بجهت عرضه در بازارهای ایران دریافت کرده اند.
  • در بخش بازی سازی فعالیتهای خوبی صورت گرفته ولی به دلیل عدم دانش قوی در برنامه نویسی ++C بازی های ساخته شده سرعت بسیار کمی را نسبت به بازی های مشابه دارند. البته بازی سازی وابسته به موتورهای بازی سه بعدی بین المللی و رایج است که توسط شرکت های بزرگ  آمریکایی تولید میشوند و شرکتهای ایرانی این موتورها را که بسیار حجیم هستند از اینترنت خریداری یا بطور رایگان دریافت می کنند و با کمی برنامه نویسی، اسکریپت نویسی، و طراحی گرافیکی کاراکترهای مورد نظر، همراه موتورهای بازی کامپایل می شوند تا آن برنامه بازی با کاراکترهای ایرانی و با زبان ایرانی بر روی سیستم کامپیوتر قابل اجرا باشند. این روش در همه جای دنیا مرسوم و رایج میباشد. باید توجه نمود، ساخت موتور بازی سه بعدی نیازمند دانش بالای برنامه نویسی بصورت گروهی و صرف هزینه های میلیاردی می باشد.

برنامه نویسی با زبان ++C برای پلاتفرمهای مختلفی مثل داس و ویندوز صورت میگیرد. میتوان یک برنامه نقاشی را تحت داس یا تحت ویندوز توسعه داد. اگر بخواهیم تحت داس کدنویسی کنیم بایستی برای تمام سخت افزارهایی که با برنامه نقاشی درگیر هستند را نیز برنامه نویسی کنیم مانند ماوس، پرینتر، اسکنر، و غیره. ولی اگر بخواهیم تحت ویندوز یک برنامه کاربردی را توسعه دهیم دیگر به برنامه نویسی سخت افزاری نیازی نیست، زیرا ویندوز آنها را در قالب API که به مفهوم واسط برنامه نویسی اپلی کیشن می باشد در خودش قرار داده است که می توان به سه روش مختلف آنها را مورد استفاده قرار داد :

  • مدیریت شده با استفاده از CLR متاسفانه در دانشگاه های ایران تدریس می شود
  • مدیریت نشده با استفاده از MFC سالهای قبل رونق داشت ولی حالا فراموش شده است
  • مدیریت نشده و مستقل کلاً در ایران شناخته نشده شاید برنامه نویسهای آن زیر ده نفر باشند

NativeAndManaged

با تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که در ایران جای خالی این دانش هویداست، لذا جلد اول این کتاب را با 250 صفحه در آخر سال 1390 به پایان رساندم و در همان سال نرم افزار حساب دستیاب کوروش را به سبک مدیریت نشده به زبان ++C در ایران منتشر کردم.

سال 1389

ب.جیم چارت ++C

سالها بود که من زبان برنامه نویسی ++C را بطور کامل فراگرفته بودم و احساس میکردم که این دانش جزئی از من شده و شیفته برنامه نویسی با این زبان بودم. من نمیتوانستم این زبان را دوباره ابداع کنم ولی شوری در من بوجود آمده بود که قابل توصیف نیست. بالاخره در ابتدای سال 1389 به لطف خداوند شروع به ساختن و ابداع یک جدول برنامه نویسی کردم که کل مفاهیم ++C را در خودش جا میداد، واقعاً این یک شاهکار توصیف نشدنی و هدیه ای از جانب خدا بود. من این جدول را ب.جیم چارت نامیدم و آنرا به دخترعزیزم پریا تقدیم میکنم.

BJ Chart C++این جدول برای برنامه نویسانی کاربرد دارد که میخواهند با سرعت زیاد به زبان ++C برنامه نویسی کنند ولی دستورهای این زبان را اصلاً نمیشناسند. مثل کسی که سالها برنامه نویس زبان پاسکال یا بیسیک است و حالا میخواهد به زبان ++C برنامه بنویسد یا آنرا فرا بگیرد. این چارت میتواند در دانشگاه ها، آموزشگاه ها و غیره نیز مورد استفاده قرار گیرد.

سال 1388

تألیف کتاب مرجع کمکی برنامه نویسی ++C

ArtChartاین کتاب را برای برنامه نویسان با تجربه نوشته ام که می خواهند برنامه نویسی شی گرایی با زبان محبوب ++C را فرا بگیرند و با آن کد نویسی کنند. این کتاب حدوداً 200 صفحه میباشد. من سعی کردم در کتاب از مثالهای جامع و کاربردی مناسبی استفاده کنم تا دانشجو از خواندن آن لذت ببرد.